• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

YARA İZİ İÇİN ESTETİK AMELİYAT

Yara izinin bir diğer adı da skar’dır. Bireyler yara izinden hoşlanmazlar. Yara izleri estetik görünümü etkilemektedir. Bunun yanında yara izleri istenmeyen anıları da hatırlatmaktadırlar. Zaman içerisinde bu yaralar kabarmaya ve kaşınmaya başlar. Tedavi amaçlı ve estetik amaçlı olarak plastik cerrahlar bu konu ile ilgili çok fazla çalışma yapmaktadır. Yara izleri plastik cerrahi de geniş ve […]

Yara izinin bir diğer adı da skar’dır. Bireyler yara izinden hoşlanmazlar. Yara izleri estetik görünümü etkilemektedir. Bunun yanında yara izleri istenmeyen anıları da hatırlatmaktadırlar. Zaman içerisinde bu yaralar kabarmaya ve kaşınmaya başlar. Tedavi amaçlı ve estetik amaçlı olarak plastik cerrahlar bu konu ile ilgili çok fazla çalışma yapmaktadır. Yara izleri plastik cerrahi de geniş ve önemli bir yer tutmaktadır. Genelde bu izler kaza sonucu da oluşmuş olabileceği gibi bazı travmalar ötürü de olabilir.

Plastik cerrahisinin buradaki amacı bu izleri en aza indirmeye çalışmaktır. Skar tedavisinde yaranın oluş şekli, zamanı, yaralayan alet, yaralanma sonrasında ki müdahale ve kişinin bu yaralanma ile müdahaleye bedensel olarak verdiği tepkiler çok önemlidir. Tedavi de buradan alınan cevaplar ile olacaktır. Amaç var olan izi en az görünür şekle getirmektir. Bazı yaralar ciddi ölçüde hasar yaratmıştır.

Yine de en az belirgin hale getirilmeye çalışılır. Genel olarak kesici alet yaralanmalarının izleri çok zor geçmektedir. Bu aletlerin başında bıçak, cam, jilet gibi maddeler gelmektedir. Yaranın şekline göre bazen tedaviye erken başlanabilirken bazen de yaranın kendisini toplaması beklenmektedir.

Bunun en uygun kararını hekiminiz verecektir. Yaranın iyileşmesinde en önemli unsur oluşum sırasında yapılan ilk müdahalenin yeterliliğidir. Kol ve bacak gibi alanların çok daha fazla gergin olduğu düşünürsek gerginlik payının hesaplanması çok önemlidir. Tedavi sonrasında gerginlik azaltıcı bazı hareketler doktorunuz tarafından size gösterilecektir. Yara izinin güneşten ne kadar korunduğu da büyük önem taşımaktadır. Bir buçuk yıl boyunca güneşten korunması gereken yaraya güneş kremleri sürülebilir. Bu kremlerin faktörlerinin çok yüksek olması gerektiğini belirtmekte yarar vardır.

YARA İZİ İÇİN ESTETİK AMELİYAT

Zaman içerisinde vücut yaraları kabarma ve kızarıklık yaratabilir bu bireyin yaraya verdiği tepkiden ibarettir. Yara zaman içerisinde soluklaşmaya başlar. Vücut gerginliğinin fazla olduğu alanlarda yara izlerinin iyileşmesi çok daha zor olur. Göğüs ön yüzü, omuz ve kulaklarda oluşan yaralar genişlemeye müsaittir. Bu nedenle çok daha özenli davranmak gerekir. Genital bölgede ve göz kapaklarında kaza sonucunda yara izi olması çok daha zordur. Acil yaralanma ile gelen kişilerin öncelikle muayenesini bir plastik cerrahın yapması her zaman için çok daha iyi sonuçlar yaratacaktır. İstirahat ve gerektiği kadar pansuman yara da oldukça etkilidir. İyileşme döneminde kesinlikle solaryum gibi ışın veren cihazlardan uzak durmalısınız. Dengeli beslenmek her zaman için işinize yarayacaktır. Bunun yanında madde bağımlısı iseniz kullandığınız maddeyi bırakmanız cilt yenilenmesi için çok iyi olacaktır. İlaç ile masaj tedavisi yaranın en büyük yardımcısıdır. Bunun yanında lazer tedavisi ile de yaranın iyileşmesi mümkündür. Yanık gibi yaraların ilk zaman ki tedavi uygulamaları çok önemlidir. Yanık çok derin ise tedavi pek bir işe yaramaz. Bazen doku genişletme işlemi ile yanığın yoğunluğu azaltılabilir. Lazer ise Skar tedavisinde artık son noktadır. Gerçekçi beklentileri karşılayabilir. Genel olarak tek bir seans işe yaramamaktadır. Uygun ize uygun yöntem ve uygun seanslarla iyi sonuçlar alınabilmektedir. Seans sayısı ve uzunluğu yaranın alanına ve yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?