• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Üç Aylık Bebeklerdeki Sancı ve Öfke Nöbetleri.

Üç aylık bebeklerdeki kolik (sancı) ve öfke nöbetleri.  Şimdi size aslında aynı nedene bağlı olan fakat görünüşleri birbi­rinden biraz farklı iki vakadan söz edeceğim. Kolik dediğimiz sancı bağırsaklarda duyulan şiddetli ağrılardır. Bu yüzden ağla­yan bebek bacaklarını kısar, haykırır ve bazen de gaz çıkarır. İkin­ci vakanın özelliği çocuğun hiç durmadan ağlamasıdır. Buna öfke nöbeti diyoruz. Karnı […]

Üç aylık bebeklerdeki kolik (sancı) ve öfke nöbetleri.

 Şimdi size aslında aynı nedene bağlı olan fakat görünüşleri birbi­rinden biraz farklı iki vakadan söz edeceğim. Kolik dediğimiz sancı bağırsaklarda duyulan şiddetli ağrılardır. Bu yüzden ağla­yan bebek bacaklarını kısar, haykırır ve bazen de gaz çıkarır. İkin­ci vakanın özelliği çocuğun hiç durmadan ağlamasıdır. Buna öfke nöbeti diyoruz. Karnı yeteri kadar doyurulmuş olduğu halde bebek, herhangi bir sancı belirtisi göstermeden ve gaz çı­karmadan saatlerce ağlar. Ağlamaya sadece kucağınıza alıp bi­raz gezdirdiğiniz zaman ara verir. Fakat böyle öfkeli bebekleri her nöbet sırasında kucağınızda gezdirmenizi tavsiye etmem. Kimi bebekler sadece sancılandıkları için ağlarlar, kimilerinde ise yukarıda anlattığımız iki vakanın belirtileri bir arada görülür. Bu da her iki durumun ortak bir nedeni olduğunu ispatlamaktadır. Ayrıca bu iki rahatsızlığın da iki ilâ dört haftalık bebeklerde görülmesi ve çoğu zaman üç ayın sonunda kaybolması, araların­da bir ilişki bulunduğunu düşündürmektedir. Bu rahatsızlıkların akşamları saat 18 ile 22 arasında başgöstermesl de ortak bir özellik olarak göze çarpar.

Doğumevindeyken bebek gayet sakindir, davranışları nor­maldir. Eve döndükten birkaç gün sonra bir ağlama tutturur ve öç dört saat susmak bilmez. Anne altını değiştirir, su verir, ço­cuğu sağdan sola, ya da soldan sağa çevirir, arka üstü yatıyorsa yüzüstü döndürür, fakat ne yaparsa yapsın bebek bir türlü sus­maz. Aradan iki saat geçince anne, bebeğin acıkmış olabileceği­ni düşünür ve biberonunu hazırlar. Bebek biberona hırsla sarılır, fakat hemen sonra biberonu bırakıp yeniden haykırmaya başlar. Müteakip mama saati gelince birden ferahlamış gibi olur ve se­sini keser. Aslında bebeklerin çoğu ilk aylarda bu öfke nöbetle­rine pek seyrek tutulurlar. Buna karşı öyle bebekler de vardır ki, bunlar üç aya kadar her akşam böyle saatlerce ağlarlar ve sonra  uyur.

O muayyen mama saatinden sonraki krizde ise saat­lerce susmak bilmez. Bu durum genellikle akşam saatlerinde başgösterdiğine göre bebek ya 14’den 18’e, ya da 18’den 22’ye kadar bağırıp ağlayacak demektir. Bu arada gündüz ağlamaya başlayan, sonra bu ağlama saatlerini geceye doğru kaydıran be­beklere de tesadüf etmişimdir. Bazen bunun tam aksi de olabi­lir. Fakat hepsinde ağlama nöbeti yemekten sonra gelir. Çocuk ya mamasını bitirir bitirmez, ya da memeden yarım saat sonra haykırmaya başlar. Öfke nöbetleri, bu suretle mama saatinden önce çocuğun acıkmasıyle ilgili ağlamalardan ayrılabilir.

Sancılı ya da öfkeli bu bebeklerin anneleri yavrularının feci bir hasisliği olduğunu, ondan böyle bağırdığını sanırlar. Bebe­ğin de kendilerinin de bu nöbetlere ne kadar dayanabilecekle­rini bilemezler. Oysa, belki size garip gelecek ama, üç aylık öfke nöbetleri ya da kolikleri olan bebekler bedenî bakımdan çok iyi gelişirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?