• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Şık Giyimin Püf Noktaları

GENÇ GÖRÜNMEK: Kıyafetinizi, sizi genç gösterecek şekilde seçmekten kendinizi alamadığınızı biliyorum. Yalnız unutulmamalıdır kL genç görünüşlü kıyafetler gerçekten genç olanlar üzerinde güzel durur. Fakat belirli bir yaşı geçtikten sonra artık genç değil, fakat şık ve zarif görünmeye dikkat etmek gereklidir. Bazı kıyafetler vardır ki sadece gençlere yaraşır: Tartan etekler, pileler, bazı pamuklu kumaşlar gibi… Buna […]

GENÇ GÖRÜNMEK:
Kıyafetinizi, sizi genç gösterecek şekilde seçmekten kendinizi alamadığınızı biliyorum. Yalnız unutulmamalıdır kL genç görünüşlü kıyafetler gerçekten genç olanlar üzerinde güzel durur. Fakat belirli bir yaşı geçtikten sonra artık genç değil, fakat şık ve zarif görünmeye dikkat etmek gereklidir.
Bazı kıyafetler vardır ki sadece gençlere yaraşır: Tartan etekler, pileler, bazı pamuklu kumaşlar gibi… Buna karşılık örneğin vualler, brokadlar, siyah, gri ve menekşe rengi danteller, fazla drapeler ve bol tüyler ancak daha yaşlılara yaraşır.

VUALLER:
Şapkadan yüzünüze doğru inen ince ve geniş ağlı peçeler ne kadar giyiminizi zenginleştirirse de sizi pek genç göstermez. Bu vualler genç kızlar için değil, evli kadınlar İçindir. Vualler çok sade olmalıdır. Üzerinde çok seyrek benekler bulunması sakıncalı değildir. Saçınızla aynı renkte olan vualler şapkanız siyah bile olsa çok zarif görünür. Parlak renklilerinden kaçınınız hiç cazip değildir.

DANTELLER:
Orijinal ve güzel, fakat pahalı bir elişi olduğu için önceden nadiren kullanılan danteller şimdi makinelerle yapıldığı İçin hemen hemen her kadının bunlardan yararlanması mümkündür.
Gece elbiseleri, kokteyl kıyafetleri ve bluzlarda danteller güzel görünür. Siyah bir rop üzerinde beyaz, küçük bir dantel yaka zarif durur. Fakat bunu çok dikkatli şekilde kullanmasını bilmezseniz, okullu kızlara benzeyebilirsiniz.
Siyah tayyörle veya geniş bir peikle giyilen dantel bluzlar sizi çok sevimli ve şık gösterir. Ancak dantellerin kendileri zaten zengin ve ince bir malzeme oldukları için, çok sade model¬lerde kullanılmalıdırlar. Zaten göz alıcı ve gösterişli malzemeler, daima pek basit ve sade biçimlerde kullanıldıkları takdirde şık ve zarif görünürler. İyi giyinmenin başlıca kurallarından biridir bu.
dantelli elbise modeli

MÜCEVHERLER:
Gerçek mücevherler, lüksün en yükseğini teşkil eder. Ben şahsen bunların çok küçüklerini, en irilerine tercih ederim. Parmağınızda iri bir elmasın bulunmasının biricik anlamı şudur: ‘Benim çok param var’ şıklık bakımından bu mücevherlerin hiç bir anlamı yoktur.

Benim kanımca önemli olan şey taşın büyüklüğü değil, fakat kalitesi, şekli ve işçiliğidir.
Geçen asırda sadece altın ve mine ile yapılmış harukûla de mücevherler vardı. Bunlar çok iri taşlardan çok daha güzeldir, zira gerçek bir sanat zevki ile yaratılmışlardır.
Takacak gerçek mücevherleri çok olmayanlar, elbise üzerine iliştirilenleri pekala kullanabilirler. Bunlar elbiseye bir parlaklık verir ve kıyafeti son derece güzelleştirir.

Elbise mücevherleri gerçek mücevherlerden çok farklıdır ve birbirine karıştırılmamalıdır.
Mücevherleri takarken dikkat edilecek nokta, onları kıyafetinize, zamana ve çevreye uydurmaktır. Örneğin çok sıralı bir inci bazen çok zarif düştüğü halde, örneğin çarşıya giderken takıldığı zaman gülünç düşer.
Modanın her alanında olduğu gibi, mücevher meselesinde de asıl olan şey para değil zevktir. Aynı broşu bir kadın hep aynı yere, örneğin yakasına iliştirir Halbuki bir başkası tayyörünü nüst cebine, şifon eşarbına iliştirir ve öbüründen çok daha güzel gösterir.

KÜPELERİ
Küpeler en zarif kadın süslerinden biridir. Yalnız bunların çok cicili bicili olmamasına dikkat ediniz. Küçük altın, inci veya küçük yaşlı küçeler en zarif olanlarıdır. Yalnız gece elbiseleri ile birlikte şüphesiz çok daha gösterişli küpeler takabilirsiniz.

İŞLEMELER:
Kadın elinin yaptığı en güzel şeylerden biri, işlemelerdir. Ancak şık giyimin en büyük tehlikelerinden biri de bunlar olduğunu hemen eklemeliyim. Gündüz elbiselerinde işlemeler iyi gitmez. Eğer zarif şekilde kullanma başarılırsa, işlemeler akşam elbiseleri için harikulade bir şeydir. Akşam yemeklerinde giyilecek bir elbisede küçük işlemeler zarif ve güzel görülür, fakat bu elbiseleri her yerde giymeye kalkışırsanız, sizi görgüsüzlükle suçlarlar.
İşlemeleri şuralarda kullanınız:
Buluzda: İşlemeleri yakaya koyabileceğiniz gibi, buluzun ön kısmını süslemekte de kullanabilirsiniz. Bunların en ince ipekten yapılmasına ve son derece büyük bir renk zevkine sahip değilseniz tek renkte olmasına dikkat ediniz.
Etekte:Yazlık bir kıyafet için koyu gri veya siyah bir eteklik yaptırabilirsiniz. Onun üstüne parlak renklerle kaim işlemeler yaptırmak mümkündür. Fakat böyle bir şey ancak gençlere yakışır.
Akşam Elbiselerinde: Bu tip elbiselerde ipek ve mücevherle yapılacak işlemeler son derece zarif düşer. Bu işlemeler bir akşam elbisesini gösterişli cazip ve güzel gösterir.
Kokteyl Elbiselerinde: Bazen bir robun yaka veya ceplerini küçük işlemeler yaptırmak, giyiminize zariflik kazandırır. Fakat tekrar edeyim, bu işlemeler çok küçük olmalı.

TUVALETLER:
Balo elbisesi, yani tuvalet her kadının rüyasıdır ve böyle bir elbise kadını rüya gibi varlık haline getirir. Benim kanımca bir kadının gardrobunda bir tuvalet bulunması tayyör kadar zaruridir.
Güzel bir tuvalet giydiğiniz zaman, bütün kadınlığınız ortaya çıkar: bütün kadınlığınız, dişiliğiniz ve tatlılığınız.
Tuvalet çok çeşitli malzemelerden yapılabilir: Şifon saten, brohat, ipek v.s. Orgando ve koton kumaşlardan yapılacak tuvaletler gençler içindir. Bu malzeme ne kadar zengin olursa, o kadar iyidir. Dolgun, geniş etekli tuvaletler çok romantik korunur,

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?