• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

NEFES DARLIĞI VE BURUN ESTETİĞİ

NEFES DARLIĞI VE BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ Septum burnun orta çizgisidir. Burada bazen eğrilik oluşabilir. Bu eğrilik nefes almayı engellemektedir. Bazen bu eğrilik doğum sırasında olan problemlerle ya da doğuştan gelen problemlerle olabileceği gibi daha sonra da oluşmuş olabilir. Genel olarak bakıldığında bu eğrilik dışarıdan anlaşılabilir. Fakat bazı vakalarda dışarıdan anlaşılmayan sadece muayene de belli […]

NEFES DARLIĞI VE BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ
Septum burnun orta çizgisidir. Burada bazen eğrilik oluşabilir. Bu eğrilik nefes almayı engellemektedir. Bazen bu eğrilik doğum sırasında olan problemlerle ya da doğuştan gelen problemlerle olabileceği gibi daha sonra da oluşmuş olabilir. Genel olarak bakıldığında bu eğrilik dışarıdan anlaşılabilir. Fakat bazı vakalarda dışarıdan anlaşılmayan sadece muayene de belli olan septum eğriliği de bulunmaktadır. Estetik bir burun ameliyatı sırasında bu nefes alma sıkıntısı da giderilebilmektedir. Septum kıkırdağı ameliyatta çok işe yaramaktadır. Bazen burunda tek taraflı bir tıkanıklık olmaktadır. Zamanla bu tıkanıklık yüzünden burun deliklerinde asimetrik bir durum oluşmaktadır. Nefes alma güçlükleri bazen bir önceki burun ameliyatından kaynaklanan sonuçlar olabilir.

NEFES DARLIĞI VE BURUN ESTETİĞİ

Burada tekrar bir düzeltme ameliyatı uygulanabilir. Endoskopik muayene ile burnun neresinde tıkanıklık olduğu saptanır. Fotoğraf çekilerek burnun sonraki alacağı hal ortalama bir fikir olsun diye bilgisayar ortamında hastaya gösterilmektedir. Ameliyatın on sekiz yaşında yapılması uygundur. Ameliyat genel olarak estetik ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Burun kemeri alınabilmektedir. Burun ucunda şekillenme yapılır. Büyük burun delikleri küçültülerek simetri kazandırılır. Tampon ameliyat sonrasında pek tercih edilmemekle birlikte dikiş alınması gibi bir duru söz konusu değildir. Ameliyatta genel anestezi uygulanmaktadır. Yapılacak işlemlere göre de ortalama iki veya iki buçuk saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında ki ilk gün soğuk su ile yüz yıkamak hastaya çok iyi gelmektedir. Ağrı kesicilerle hastanın ağrısı geçmektedir. Morluklar ve ödemler oluşmaktadır. Fakat bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Hastanede bir gece kalınması şarttır. Bantlar ve yerleştirilen ateller bir hafta kadar sonrasında çıkartılmaktadır. Bu süreçten sonra iş hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasındaki ikinci hafta yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kendinizi fazla yormamaya özen gösterin tempolu bir yürüyüş ancak bir ay sonrasında olacaktır. Bir ayın dolmasıyla birlikte hafif çerçeveli bir gözlük kullanabilirsiniz. Genel olarak ameliyattan iki gün sonra hastalar lenslerinin takabiliyorlar. Burnunuza darbe gelebilecek sporlara ameliyat sonrasında ki ikinci ayın bitiminde ancak başlayabilirsiniz. Burun tüm bunların yanında iyileşme sürecine ve bünyeye bağlı olarak ortalama en az üç en fazla altı ay kadar bir süre içerisinde normal haline dönecektir. Ameliyat sonrasında septum delinmesi gibi bir durum yaşanabilir. Bu da burundan ses gelmesi gibi bir durumu tetikler. Bu geri dönüşü olan bir işlemdir. Tedavi edilebilir. Bunun yanında kanamalar olacaktır ve kontrol altına alınabilecektir. Bunun yanında burunda his kaybı olması çok normaldir. Her hangi bir şekilde ikinci bir ameliyat gerekirse eğer bu bir yıl kadar bir sürenin sonunda yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?