• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Modern Bir Elbise Dikimi

EKOSE KUMAŞLAR: – Ekose kumaştan bir elbise dikecekseniz kumaşı bir misli daha fazla almak icabeder. Eğer çok sade bir modelse asıl Ölçünün yarısı kadar fazla almak icabeder. Eğer çok sade bir modelse asıl ölçünün yarısı kadar fazla almak da kâfi gelebilir. Kumaşın çizgilerinin karşılaşmaları şarttır. Patronları ekoseleri de beden ekoseleri ile ayni yükseklikte olmalıdır. Ekose […]

EKOSE KUMAŞLAR:
Ekose kumaştan bir elbise dikecekseniz kumaşı bir misli daha fazla almak icabeder. Eğer çok sade bir modelse asıl Ölçünün yarısı kadar fazla almak icabeder. Eğer çok sade bir modelse asıl ölçünün yarısı kadar fazla almak da kâfi gelebilir. Kumaşın çizgilerinin karşılaşmaları şarttır. Patronları ekoseleri de beden ekoseleri ile ayni yükseklikte olmalıdır. Ekose kumaşı dikmek zor olduğundan çok dikkat ister. Kol altında pot varsa kestikten sonra diğer kolla ve arkayla tekrar karşılaştırınız ki kareler kaymasın. Karenin veya çizginin tam ön ortasına gelmesine bilhassa dikkat ediniz.

SÜS BİYELERİ:
Biyeler çok defa verev kumaştan yapılır. Verev kumaş bir santimetre kalınlığında kesilir. Tersinden ikiye katlanarak iğne ardı dikişle tutturulur. İçine kordone geçirilerek tersyüz edilir. Biyeyi elbisenin
iç kısmına dikecekseniz çevirdikten sonra kordonenin hemen altından makine çekiniz

ASTARLAMAK:
Kumaş ince ve seyrek donunmuşsa astarlamak gerekir. Bunun için kumaşa uygulanacak patron aynen astara da uygulanır. Kumaş ve astar, yüa kısımlar ıiçeride kalacak şekilde birbirinin üzerine konur. Kenarları teyellenip makineleri çekildikten sonra tersyüz edilir. Her ikisine birden tek kumaşmış gibi ön dikişi alınır.Pensleri ve dikişleri yapılıp ütülenir.

KUŞAK:
Kumaşın yüzü içeri gelecek şekilde katlanır. Makine çekilir. Bir ucu dikilip diğeri açık bırakılır. Dikili tarafın köşeleri düzeltildikten sonra kalem veya benzeri birşeyt kapalı yerinden sokularak tersyüz etmeğe başlanır. Dikiş yeri kenara getirilerek ütülenir.

KAPİTONE KUŞAK:
Kumaş iki parça halinde kesilir. Bir parçasının Üzerine vatka pamuğu döşenerek istenilen biçimde kapitone şekilleri
makine çekilerek yapılır. Sonra pamuk dışa gelecek şekilde iki yanının ve bir ucunun makinesi çekilir. Kalem gibi bir şey ile tersyüz edilir ve ütülenir

YUVARLAK YAKA;
İki kat kumaş bir tarafı düz bırakılarak dörde katlanır ve bîr ucu yuvarlak kesilir. Kumaş açıldığı zaman kenarları yuvarlak iki parça elde ederiz. Bu iki parça üst üste konur ve üst kısmı açık bırakılarak etrafına bir buçuk santimetre derinliğinde makine çekilir. Yuvarlak kısım, yakanın kenarlarında pot yapmaması için V şeklinde ufak ufak kesilerek çıtlatılır. Tersyüz edilir ve ütülenir.
SİVRİ YAKA:
Aynen yuvarlak yaka gibi yapılır. Sadece uçlar yuvarlamayıp sivri kesilir.

elbise dikimleri

DEVRİK YAKA:
Verev kumaş daire şeklinde kesilir. Kumaşınız yetmezse ekli de olabilir. Ek yerleri iç kısımda kalacak gibi makineleri (ekilerek ve kenarları çıtlatılarak tersyüz edilir ve ütülenir.
Göğüste veya herhangi bir yere yapılacak penslerde en dikkat edilecek nokta pensin en sivri yerinin vücudun en geniş yerine getirilmesidir. Pensin iki çizgisi üstüste getirilerek makine çekilir.
İRİ TEYEL:
Bilhassa yünlüler, manto ve tayyürlerde yaka kenarlarında, klapalarda kullanılır. İğne dik olarak batırılır. Böylece ilk kumaşın üzerinde verev durur. İri teyel ütüde kaymamasını sağlar.
ARA DİKİŞİ:
İki kumaş kenarını birbirine dikmek için kullanılır. Kumaş önceden teyellenir. İğne, sağdan, ara dikişinin iki katma da okularak dikilir. Her ipekte bir kumaşa batırılır. İğne fazla çekilip gerilmez. Böylece devam edilir. Ara dikiş bittikten sonra teyel sökülür. Kumaş ikiye açılır ve ütülenir.

SÜRFİLE:
Eğer kumaş gevşek ve ipliklerini atıyorsa kenarına sürfile yapılır. Kenardan içe doğru iğne batırlır ve soldan sağa doğru dikilir Sürfile makasınız varsa kenarları sürifle makası ile de kesebilirsiniz.
BİYF İLE TEMİZLEME:
İki parçayı yüzü yüzüne birleştirerek teyelleyin. Sonra parçaların ters tarafını çevirerek dikişi içerde bırakın. Parçamn eklediğiniz kısmını incecik kıvırıp bastırın. Bunun için ekstrafor da kullanabilirsiniz.
Kol takıldıktan sonra yuvarlak kısım çıtlatılır. Bu çıtlamalar dikişe bir santimetre derinliğinde olur. Sonra sürfile ile temizlenir.
ÇİFT DİKİŞ:
Erkek gömleği ve çok yıkanan elibse veya gömlek gibi şeyinde çift dikiş yapılırsa kumaşın atmasını önler. Kumaş üstüste konularak bir santimetre derinliğinden makine çekilir.Sonra dar parçalar içeri alınarak ütülenir ve üzerinden ikinci bir makine çekilir. Bu dikiş şifona da tatbik edilebilir.
DEVRİK DİKİŞ:
Kumaşın tersinden yapılır. Dikişin altında kalacak kumaş öbürlerinden bir iki milimetre Kısa kesilir Diktikten sonra Uzun tarafı kısa tarafın üstüne devrilir. Oygulama ile dikilir

BASKI:
Düz iplik takip edilerek kumaş birkaç milimetre bükülür ve düzeltilir. Sonra iki santimetre derinliğinde ikinci bir kat yapılır İğne baskının üstündeki kumaşın ilk ipliği hizasına batırılır Sonra kıvrılan kumaşın da bir iplik altına batırılır. Fakat yalnız iki aplik derinlemesine batırılır. Sonra gene kıvrılan kumaşa verevlemesine dönüp önceki yerın bir iplik ötesine batırılır.
HRİSTO TEYELİ:
Elbisenin baskı yerlerine de yapılırsa kumaşın atmasını önler ve sürfileye ihtiyaç kalmaz. İğne önce kat yerine yatay olarak batırılır. Sonra iplik kumaşa verev getirilerek gene yatay olarak batırılır.
İLMİK:
Brit de dediğimiz ilmik ekseri ilik yerini tutabilir. İğne kumaşın kenarına sağdan sola batırılır. Birkaç defa halka yapar gibi gidip gelinir. Sonra iğneyi bu ipliklerden yaptığınız halkanın etrafında sarıp fisto yapar gibi çekmeden iplik atılır. Sıkıca pekiştirilir.
DÜZ BASKI:
Çok yıkanan kumaşlarda kullanışlı bir baskıdır. Tek kat iplik kullanılır. Bir kumaşa bir kumaşın kat kısmına batırılır.
TEYEL:
Kumaştan az alın inliği mesafeli bırakarak dikilir.
İĞNE ARDI:
İğne sokulur. Sonra bir milimetre geriye batırıp az mesafe ile ucunu çıkarılır. Tekrar ilk dikişin dibine batırarak devam edilir.
DÜZ DİKİŞ:
Küçük ve ince iğne ile dikilir. iğnenin burnu ile Kumaşa minik minik batarak iplik muntazam çekilir.
RULO:
Bir buçuk santimetre eninde ve İstenilen uzunlukta verev kumaş alınır. İkiye katlandıktan sonra makine çekilir. İri bir kanaviçe iğnesine iplik geçirilerek dikilen uç içeri sokularak ters güz edilir.
ETEK FERMUARI:
Kumaşa evvelâ makine çekilir. Böylece eteğin kenarında »ermuar yer ibelli olur. Sonra fermuar teyellenir ve dikişin üzerinden iğne ardı dikilir. Alt kısım kumaşın iç payına çırpma dikilir.
ELBİSE FERMUARI:
Ayni etek fermuarı gibi dikilir. Fermuarın açılan yerine kopçe dikilir.
ARKA ORTASI FERMUARI:
Kumaşın bir tarafı daha fazla bir tarafı dar bırakılır. Fazla olan kısım iki milimetre öbür parçanın üzerine kapatılır
PARÇA CEP:
En kolay yapılan cep parça ceptir. Eğer cebi astarlamıyorsanız üç parmak içine kıvırınız. Üst kısımdan üç parmak kıvırmadan önce çevre kenarını iki santimetre kadar kıvırmayı ve yuvarlak kenarlarını çıtlatmavı ihmal etmeyiniz. Kenarlara kıvrıntıları yaptıktan sonra bir santimetre derinliğinden teyel alınız. El dikişi ile veya tersinden görünmeyecek şekilde makine ile dikiniz.
GİZLİ CEP:
Kumaş çizgi halinde kesilir. İç tarafa torba seklinde cep takılır. Kumaş kalınas iç cep ipekli veya sof olabilir.
BÜZGÜ:
Kumaşı büzmeden önce dörde bölün ve her dörtte bire iğne ile işaret alınır. İnce ince en az iki sıra düz dikiş yapılır. İki kat iplik kullanılır. Her dörtte bir parça ayrı ayrı büzülür. Böylece ayrı ayrı büzüldüğü belli olmaz fakat muntazam olur.
FİSTO:
Kumaşı sivri uçlu birşey ile veya şiş ile deldikten sonra keskin bir makasla etrafını düzeltin ve sarma yapın.
KARŞILIKLI DÜĞME:
Muayyen bir mesafede İki düğme deliklerinden iplik geçirilerek birbiri ile aralıklı olarak birleştirilir. Sonra iki düğme arasındaki İplikler de ilik şeklinde örülür.
ARI BASI:
Ceplerin iki başını ve penslerin bitim yerlerini sağlamlaştırmak için kordone ile yapılır. Yüksekliği ve eni teyelle işaretlenir. Üçgenin tepesi dikey bir dikişle işaretlenerek yukardan aşağıya işlenmeye başlanır. Son köşeye inilir. Sonra yatay şekilde bir dikişle tekrar yukarı çıkılır. Sağdan sola işleyerek tekrar aşağı inilir ve çıkılır. İplikler fazla gerilmez.
PARÇA İLİK:
İliğin yeri ve boyu teyelle işaretlenir. Yüzyüze gelmek üzere kumaşın üzerine verev bir parça konulur. Bu parçanın üzerinde delik işaretlenir. İlik yerinden üç dört milimetre uzakta bir teyel daha yapılır. İlik yerinden üç dört milimetre uzakta bir teyel daha yapılır. İlik açılacak yer kumaşın tam ortasından kesilir. Teyele kadar olan milimetrelik kısım makasın ucu İle çıtlatılır. Üstteki küçük kumaş parçası delikten geçirilip alt taraftan çekilir. Bu arada alta çevrilen kumaşın yüz tarafta İliğin yanından iliğin ağzını kapatacak kadar görünmesine dikkat etmek gerekir. Tersinden kesilen kumaş pot yapmayacak şekilde düzeltilip etrafı tutturulur İliğin ağzı da aynı şekilde düzeltilip etrafı tutturulur. İliğin ağzı aynı şekilde tutturularak bezle ütülenir.

SARMA ÎLİK:
Kesilecek yer iki sıra oyulgalanarak işaretlenir. Soldan sağa doğru iğne batırılır. İplik iğnenin ucundan, altında fisto yapar gibi geçirilir. Uca gelince iğneyi çekin ve ilmiği sıkıştırın. İlmiğin ilk kısmı bitince ucuna brit yaparak sağlamlaştırınız. İkinci kenar da ayni şekilde yapılır ve britle sıkılanır. Daha şık bir sarma ilik yapmak istiyorsanız iliğin çevresine kalın bir İplik sürfile yaparak sarılır. Sonra kordone ile iplik iğnenin altından fisto yapar gibi geçirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?