• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

LAZER YÖNTEMİYLE VARİS TEDAVİSİ

Dokulardan alınan kirli kanı kalbe geri taşıyan damarlar, toplardamarlardır. Temizlenen kan ise atardamarlar yoluyla tekrar dokulara taşınır. Toplardamarlarda, atardamarlardan farklı olarak, hassas kapakçıklar mevcuttur. Bu hassas kapakçıkların sayesinde damarlardaki kanlar yerçekimine karşı koyarak kalbe doğru akar, yani kanın geriye kaçışı engellenir. kısacası kişinin ayakta olup olmayışı, kanın akış yönünü değiştirmez. Aşırı kilolar, hamilelik, genetik gibi […]

Dokulardan alınan kirli kanı kalbe geri taşıyan damarlar, toplardamarlardır. Temizlenen kan ise atardamarlar yoluyla tekrar dokulara taşınır. Toplardamarlarda, atardamarlardan farklı olarak, hassas kapakçıklar mevcuttur. Bu hassas kapakçıkların sayesinde damarlardaki kanlar yerçekimine karşı koyarak kalbe doğru akar, yani kanın geriye kaçışı engellenir. kısacası kişinin ayakta olup olmayışı, kanın akış yönünü değiştirmez.
Aşırı kilolar, hamilelik, genetik gibi faktörler çeşitli baskıların oluşmasına neden olur, bu da toplardamardaki hassas kapakçıklarda tıkanıklık ya da deformasyona yol açar. Böylece kan akışı aksar ve geriye doğru birikmeler olur. Bu birikimler vücudun dışına kırmızı, mavi ya da mor çatlak görünümünde yansır ve varis olarak adlandırılır. Varisler, yüzeysel olan toplardamarların içyapılarında gerçekleşen bozulmalarla bükümlü şekilde uzayıp genişlemesiyle oluşur.

VARİSLERİN GÖRÜLME SIKLIĞI
Varis yetişkinlerde daha sık rastlanan bir sorundur. Genellikle yetişkinlerde %15-20’lik gibi bir kısmında görülür. Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülür. %50’sinde de genetik faktörü rol oynar. Özellikle 20-70 yaş arasındaki kadınların yarısından çoğu varisten şikâyetçidir. Bunların oranı %55’tir.

VARİSLERİN NEDENLERİ
Bacaklarda görülen varislerde genetik faktörü önemli rol oynamaktadır. Kadınlarda daha fazla görülmesi ise çoğunlukta hormonlardan kaynaklanır. Bu faktörlerin yanı sıra, dar kıyafet seçimi, doğum kontrol hapları, hormon replasman tedavileri ve hamilelik de varis oluşumunda önemli rol oynar. Bunların arasındaki en yaygın faktör genetiktir.
Yüzde de çeşitli damar genişlemeleri görülür. Bunların nedenleri güneş ışınlarıdır. Bunlara ek olarak uzun süreli kortizonlu krem kullanımı, aşırı alkol tüketimi, rozase hastalığı, Lupus ve Scleroderma gibi cilt hastalıkları da kılcal damarlara çoğalmaya neden olmaktadır.

LAZER YÖNTEMİYLE VARİS VE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ
Deride oluşan istenmeyen damarları yok etmek için geliştirilen en iyi yöntem lazerdir. Lazer sayesinde kılcal damar ve varis sorunlarının üstesinden rahatlıkla gelinebilmektedir.
Lazerin uygulandığı bölümler; yüz, burun, yanaklar, kalça ve bacaklardır.
Geliştirilen yeni lazer yöntemi sayesinde cilt korunarak kılcal damarlar ve varis giderilir. Cilde herhangi bir zarar vermemesinin yanı sıra yan etkileri de yok denecek kadar azdır. Tasarlanan özel başlık yardımıyla deri soğutulur bu da cildin daha az etkilenmesini sağlar. Ayrıca istenen doz da ayarlanabilir.

 LAZER YÖNTEMİYLE varise çözüm

LAZERLİ VARİS TEDAVİSİNDE MERAK EDİLENLER

Lazerli varis tedavisi nedir?
Operasyonsuz gerçekleştirilen bu mucizevî yöntem, zamandan tasarruf yaparak varislerden zahmetsiz bir şekilde kurtulmanızı sağlar. FDA tarafından dermatolojik kullanım onayı alan bu yöntem oldukça kısıtlı bir zamanda uygulanabilmektedir. Ayrıca derinize herhangi bir zarar da vermez.

Lazerli tedavi yönteminde ağrılar oluşur mu?
Yüz, bacak gibi her bölgeye uygulanabilen bu yöntemde ağrılar yok denecek kadar azdır. Hassas ciltliler için local anestezide kullanılan maddeler krem şeklinde, tedavi edilecek bölgeye uygulanır. Bu tedavi hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. O kadar rahat bir tedavi yöntemidir ki, işlem sonrasında makyaj bile yapılabilmektedir.

Lazerli tedavinin süresi nedir?
Lazerli tedavi 15-30 dakika kadar oldukça kısa bir sürede uygulanabilen, hızlı bir tedavi yöntemidir. Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan bu yöntem, yemek molasında bile uygulanabilecek kadar rahat bir tedavidir. Hastalar tedavinin hemen sonrasında gündelik yaşamlarına devam edebilirler.

Lazerli tedavide ne gibi yan etkiler görülür?
Kimi tedavi yöntemlerinde olduğu gibi lazerli tedavide de çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bunlardan bazıları kızarıklık ya da geçici ödem oluşumudur. Kimi zaman hafif bir renk değişikliğine de neden olabilmektedir. Bu yan etkiler ciddi boyutlarda olmayıp kısa sürede geçen problemlerdir. Bu tedavide hafif ağrılar hissedilebilir. Lazerli tedavinin en güzel yanı ise hiçbir şekilde iğne gerektiren işlemlerin yapılmıyor olmasıdır.

Lazerli tedavi kaç seansta gerçekleşir?
Lazerli tedavide seanslar varislerin boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Lazerli tedavi, varisler ince damalardan oluşuyorsa ve azsa 1 aydan kısa bir sürede sonuç vermektedir. Fakat daha ileri boyuttaki varis problemlerinde yani daha büyük damarlarda tedavi 1 ay sonrasında sonuç vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?