• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Koliklerin ve nöbetlerinin esas sebepleri

Böyle sancılı çocukların anneleri, bebeğin iyi beslenmediği­ni ya da yediğini iyi sindiremediğini sanırlar. Bebek anne sütüy­le besleniyorsa, anne, sütünün yetmediğini düşünebilir. Ya da biberona yeni bir şeyler eklemeyi tasarlar. Oysa beslenme reji­mindeki değişiklik çoğu zaman hiç bir işe yaramaz. Şöyle düşünmek her halde daha doğru olacaktır: Bir  gün içinde kaldığı besinin hemen hepsini güzelce sindiren […]

Böyle sancılı çocukların anneleri, bebeğin iyi beslenmediği­ni ya da yediğini iyi sindiremediğini sanırlar. Bebek anne sütüy­le besleniyorsa, anne, sütünün yetmediğini düşünebilir. Ya da biberona yeni bir şeyler eklemeyi tasarlar. Oysa beslenme reji­mindeki değişiklik çoğu zaman hiç bir işe yaramaz. Şöyle düşünmek her halde daha doğru olacaktır: Bir  gün içinde kaldığı besinin hemen hepsini güzelce sindiren bebek, neden sadece muayyen saatte aldığı besini sındiremesin? Bu arada, anneler, hem anne sütüyle hem biberonla beslenen bebeklerde bu kriz­lerin görüldüğünü düşünüp, bebeğe verilen besinin bu krizlere etkisi olmadığını anlayabilirler.
Koliklerin ve nöbetlerinin esas sebeplerini henüz kesinlikle bilmiyoruz.
Bunların sadece bebekteki devrî sinir gerginliklerin­den ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Krizlerin genellikle akşam üs­tü ve gece ortaya çıkması da, bunda yorgunluğun rol oynayabi­leceğini düşündürüyor. Bebeklerin çoğu, tam uyuyacakları sıra­da sinirli olurlar. Rahatça uykuya dalacaklarına, hiç değilse bir­kaç kere haykırıp ondan sonra uyurlar. Çevresindeki sinirli hava­nın da çocuğa etki yapması muhtemeldir. Kendilerine henüz gü­ven duymayan tecrübesiz annelerin, bu öfke krizleri ile daha çok karşılaşacaklarına eminim. Bazı anneler de kendileri rahat ve huzurlu olduklarında bebeğin de iyi olduğunu itiraf ederler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?