• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASONU

GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASONU – REDUCTION MAMMAPLASTY Reduction Mammaplasty olarak da bilinen göğüs küçültme operasyonunun, teknik açıdan göğüs dikleştirme ameliyatına çok benzemesine karşın aralarında belirgin bir fark vardır. Göğüs küçültme operasyonunda göğüs dikleştirilirken fazla olan yağlar, bezler ve deri alınarak daha küçük ve şekilli göğüsler elde edilir. GÖĞÜS ESTETİĞİ VE GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASYONU Göğüs dikleştirme operasyonu […]

GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASONU – REDUCTION MAMMAPLASTY
Reduction Mammaplasty olarak da bilinen göğüs küçültme operasyonunun, teknik açıdan göğüs dikleştirme ameliyatına çok benzemesine karşın aralarında belirgin bir fark vardır. Göğüs küçültme operasyonunda göğüs dikleştirilirken fazla olan yağlar, bezler ve deri alınarak daha küçük ve şekilli göğüsler elde edilir.

GÖĞÜS ESTETİĞİ VE GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASYONU
Göğüs dikleştirme operasyonu için uyguladığımız küçük testi göğüs küçültme operasyonundan önce de uygulayabiliriz. Ayna yardımıyla göğüs uçlarının sarkma seviyesi belirlenir. Eğer göğüs uçları katlantı çizgisinin üstündeyse bu sizin normal göğüslere sahip olduğunuzu ve herhangi bir operasyona ihtiyacınızın olmadığını gösterir. Göğüs uçlarının katlantı çizgisinin hizasında ya da altında oluşu ise bir soruna işarettir. Kısacası göğüs uçlarının seviyesi durumunuzun ağırlığını belirler.
Büyük göğüsler, sarkık göğüslere oranla daha büyük problemler teşkil eder. Büyük göğüsler, ileri derecede sağlık sorunlarına yol açmaktadırlar. Genellikle büyük oranda bel ağrısına ve omurga sorunlarına neden olmaktadırlar. Ayrıca büyük göğüslüler, çoğu zaman pişik problemiyle karşı karşıyadırlar. Bu pişiklerinse çoğu zaman ciddi boyutlarda açık yara haline geldikleri de görülmektedir. Büyük göğüslerin fiziksel sorun yaratmaları yanı sıra psikolojik sorunlara da neden olduğu bilinmektedir. Bu sorunun psikolojik boyutu, çoğunlukta ergenlik dönemindekilere yansımaktadır. Bu kişiler etraflarıyla uyum sağlamada oldukça büyük problemler yaşamaktadırlar.

GÖĞÜS SARKMALARININ NEDENLERİ
Göğüs sarkmalarına neden olan birçok faktör vardır. Bunlardan bir tanesi yaş faktörüdür. Yaşlanmanın getirdiği hormonel değişikliklerle meme dokusunda bir azalma söz konusu olmaktadır. Bu azalma sonucunda ise göğüste bir boşalma, bu nedenle de sarkma söz konusudur. Diğer faktör ise yerçekimidir. Yerçekimiyle göğüsler aşağı çekilmekte olduğundan bir süre > sonra bu da göğüs sarkmalarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca emziren annelerde de göğüs sarkması görülmesi olasıdır. Bu annelerin göğüsleri sürekli süt dolup boşalmaktadır. Bu tekrarlar göğüs yapısında bir bozukluğa ve haliyle de ileriki zamanlarda sarkmalara neden olmaktadır. Kimilerinde göğsü taşıyan bağlar doğuştan zayıftır. Bu da erken yaşlarda göğüs sarkmalarının görülmesine neden olabilmektedir.

GÖĞÜS SARKMALARINDA TEDAVİ
Göğüs sarkmalarının tek çözümü ameliyattır. Henüz operasyonsuz göğüs toparlama ve şekillendirme yöntemi geliştirilmiş değildir. Kimileri, göğüslerin sarkmasının zayıf göğüs kaslarından kaynaklandığı, bu sorunun ise spor ile çözülebileceği gibi yanlış bir kanıya varmaktadır. Spor maalesef diğer sağlık sorunlarının çözümündeki gibi işe yaramamaktadır. Göğüs dikleştirme ve küçültme operasyonlarında bu durum mümkün değildir.

OPERASYONLAR-KESİKLER-İZLER
Göğüs dikleştirme ve küçültme operasyonlarının uzmanlar tarafından yapılması oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Göğüste küçültme, şekil verme, büyütme ya da küçültme gibi değişiklikler yapmak mümkün olan operasyonlardır. Lakin her güzel şeyin olduğu gibi bu operasyonların da ufak bir bedeli olmaktadır. Maalesef bu operasyonlardan herhangi birinin gerçekleştirilmesi durumunda, göğüste kalıcı izler oluşmasına neden olunuyor. Uygulanan yöntemlerle izler, göğüs ucunun deriyle bitiştiği kısımlardan başlayarak, etrafına hatta göğüs altına kadar uzanmaktadır. Klasik yöntemler uygulandığında bu operasyon izleri göğüs altından katlantı çizgisine kadar varmaktadır. Klasik yöntemle kıyaslandığında, yeni yöntemler daha az iz bırakmaktadır. Yine de izsiz bir operasyon mümkün değildir.
Bu izler ise sarkıkların derecesine oranla artmakta ya da azalmaktadır.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME VE DİKLEŞTİRME OPERASYONLARININ FARKLARI
Bu operasyonlara teknik açıdan bakıldığında aralarında fark görmek zordur. Bu operasyonların arasındaki tek fark; göğüs dikleştirme operasyonunda sarkıklar düzeltilirken, göğüs küçültme operasyonlarında ise göğüsün ebadında bir küçülmenin söz konusu olmasıdır.

OPERASYONA KİMLER TABİİ TUTULUR
Estetik operasyonlarının en büyük sorunu güzelleştirmek adına başka dokularda deformasyona neden oluşudur. Burada sarkıklar önlenerek güzel bir görüntü sağlanmaya çalışılırken izlerden dolayı da görüntülerinin kötüleşmesine neden olunmaktadır. Eğer ciddi derecede rahatsız etmiyorsa, kesinlikle bu operasyona başvurulmamalıdır. Sarkıklar katlantı çizgisinin hizasında ya da üstünde ise operasyon sonrasında görüntü olarak elde edeceğiniz sonuçlar, eski hallerinden daha kötü olacaktır. Haliyle herkes için uygun olan bir operasyon değildir. Bu operasyona başvurması gereken kişiler, göğüs uçları katlantı çizgisinin altında olanlardır. Eğer siz de bu görüntüden daha kötüsü olamaz diye düşünüyorsanız, siz de bu operasyon için başvurabilirsiniz.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME OPERASONU

DOĞRU ZANNEDİLEN YANLIŞLAR
Genellikle büyük göğüslülerin daha fazla süt ürettiği sanılmaktadır, fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. Süt üretimi, ebatlarla değil hormonlarla alakalı bir durumdur. Yani tamamen hormonel bir durumdur. İkiz bebekleri olan bir A cup anne bebeklerini rahatlıkla doyurabilecekken, D cup olan bir annenin çocuğunu doyuramayabileceği görülmüştür.
Doğru sanılan, fakat tamamiyle yanlış olan diğer bir bilgi ise büyük göğüslerin meme bezinin çokluğundan ötürü, kanser riskinin de çok olduğudur. Kanser riski memeli olan bütün canlılarda vardır. Bu risk ise genetik, hamilelik, ilaç kullanımı gibi faktörlerle alakalıdır.

MERAK EDİLEN SORULAR

Bu ameliyattan sonra emzirmek mümkün mü?
Normal şartlarda pek mümkün olmasa da, kullanılan teknikler sayesinde normal bir emzirme söz konusu olabilir. Burada önemli olan nokta, göğüs ucu, süt kanalları ve süt bezlerinin zarar görmemiş hatta dokunulmamış olmasıdır. Central Pedicule tekniğinde bu durum söz konusudur. Bu teknikte göğüs ucu, kanallar ve bezler tek parça halinde tutulmaktadır. Eğer göğüs ucunu yukarı kaldırma gibi bir yöntem uygulanmışsa emzirmek mümkün olmayacaktır.

İzsiz göğüs küçültme operasyonu olur mu?
Genellikle mümkün olmayan bu durum sadece Liposuction yönteminde mümkündür. Eğer tek sorunumuz büyüklükse, Liposuction ile birazcık küçültülebilmektedir. Liposuction göğüsleri sınırlı derecede küçültebilmekte ve sarkmalara neden olmaktadır. Daha ileri derecede küçültme isteniyorsa izsiz bir operasyon söz konusu değildir.

İzler kişiyi ne derece rahatsız eder?
Bu operasyon daha çok ağrılara sebebiyet veren göğüsler için tavsiye edilmektedir. Eğer sadece daha küçük ve güzel göğüsleriniz olsun istiyorsanız, operasyon sonrasında elde edeceğiniz görünüm, sizi daha fazla hayal kırıklığına uğratacaktır. Eğer göğüsleriniz sağlık sorunlarına yol açacak kadar büyük ise, elde edeceğiniz sonuç hayal kırıklığı değil, aksine mutluluk verici olacaktır.

KOMLİKASYONLAR VE OLASI SORUNLAR
Bu operasyonun, göğüs dikleştirme operasyonuyla oldukça fazla ortak noktası vardır. Operasyon sonrasında aynı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Fakat göğüs küçültme operasyonunda riskler biraz daha fazladır. Her operasyonda oluşabilecek enfeksiyon ve kanama ihtimalleri vardır fakat ciddi boyutta gerçekleşmezler. Burada da kanama, tıpkı göğüs dikleştirme operasyonunda olduğu gibi hematom şeklinde görülür. Yani göğsün bir tarafında kan birikimi söz konusudur. Bu kanama, yeni bir ameliyatla temizlenir, eğer devam ediyorsa da durdurulur. Bu operasyonun gerçekleştirildiği haftada özellikle de 5. gününde tek tarafta bir şişlik oluşursa bu enfeksiyona bir işaret olacaktır. Enfeksiyonun tedavisi de aynı şekilde bir temizleme ve antibiyotik olacaktır.
Diğer bir komplikasyon ise cilt kaybı olabilir. Cilt kaybı, çoğunlukta operasyon sonrası kritik olan 2 haftalık zaman diliminde sigara içen hastalarda görülmektedir. Göğüs küçültme operasyonunda bu durum daha sık görülür. Cilt kaybında deri kararır ve sert bir hal alır. Uzun bir pansuman sonrası tedavi mümkün olabilecekken, ölü cildi temizleme yöntemiyle daha kısa süreli bir iyileşme yakalamak da mümkündür. Bu deri sorunu göğüs ucunda da görülebilmektedir. Pansuman yardımıyla tam anlamıyla bir iyileşme söz konusudur. Operasyon sonrasındaki iki hafta oldukça önemlidir. Kesinlikle sigara içilmemelidir.
Bir müddet sonra yaralar da iyileşecektir. Kalın dikişli yaraların kapanması biraz daha geç olacaktır.

Estetik sorunlar: Asimetrik problemler, karşılaşılan en yaygın sorunlardandır. İleri derecede asimetrik bozukluklarda yeni bir operasyona ihtiyaç duyulacaktır. Diğer bir problem ise şeklinin ya da ebadının istediğiniz şekilde olmamasıdır. Böylesi durumlarda yeni bir operasyon mümkündür. Asimetrik problemler rahat halledilen problemlerdir. Fakat göğsün aşırı kaldırılması gibi problemler düzeltilmesi daha zor olan problemlerdir. Göğüs dikleştirirken göğüste bazı doku bozukluklarına sebep olunmaktadır. Bu nedenle kaldırılan göğsü tekrar indirebilmek zordur.

OPERASYON İÇİN İPUÇLARI
Göğüs küçültme operasyonu öncesinde yapılması gereken ilk şey mamogram çektirmek ve bunu saklamaktır. Diğer bir adım ise ayna testini uygulamaktır. Göğüslerinizin sarkıklık derecesini ve nasıl bir şekil istediğinizi aynaya bakarak kararlaştırın. Göğüs ucunuz katlantı çizgisini geçmişse bu operasyona tabii olabilirsiniz. Ayrıca bu operasyonlar şekil itibariyle mucizevi göğüslere sahip olmak mümkündür fakat görüntü itibariyle kalıcı izlerin oluşumu engellenemez. Ayrıca göğüslerin sarkma derecesi kalıcı izlerin miktarıyla doğru orantı göstermektedir.

OPERASYON ÖNCESİ VE SONRASI OLUŞACAK DURUMLAR
Ağrısız oluşunun yanı sıra büyüklük ve zorluk dereceleri bakımından orta dereceli bir operasyondur. Hastalar operasyon günü taburcu edilebilmekte, hatta 3-4 gün sonrasında hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Genellikle hastalar operasyon sonrası ilk gece ağrı yaşayabilmekte, bu sorun ise ağız yoluyla alınacak ağrı kesicilerle giderilebilmektedir. Özellikle çalışan kadınların kendilerine ayıracakları 1 haftalık dinlenme süresi haftanın sonunda normale dönmelerini sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?