• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Dövme sildirme Nasıl Yapılır?

Dövme yaptırmak, son yıllarda özellikle genç kesim içinde oldukça popüler olmaya başladı. Bazı kişiler sevgilisinin, çocuğunun adını dövme yaptırırken, bazıları ise herhangi bir sembolün dövmesini yaptırıyor. Aradan zaman geçince kişiler, yaptırdıkları dövmeden herhangi bir sebeple sıkılıp vazgeçebiliyorlar. İşte bu noktada dövme sildirme çareleri aranmaya başlanıyor. Dövme sildirme işlemi, dövme yaptırmaktan daha zahmetli ve daha maliyetli […]

Dövme yaptırmak, son yıllarda özellikle genç kesim içinde oldukça popüler olmaya başladı. Bazı kişiler sevgilisinin, çocuğunun adını dövme yaptırırken, bazıları ise herhangi bir sembolün dövmesini yaptırıyor. Aradan zaman geçince kişiler, yaptırdıkları dövmeden herhangi bir sebeple sıkılıp vazgeçebiliyorlar. İşte bu noktada dövme sildirme çareleri aranmaya başlanıyor.

Dövme sildirme işlemi, dövme yaptırmaktan daha zahmetli ve daha maliyetli bir uygulama olduğunu o an fark ediyorlar.
Dövme sildirme işlemleri sanılanın tam aksine açık renkli olduğu takdirde daha zor oluyor. lazer ile dövme sildirme işlemleri ile olumlu sonuçlar alınabiliyor. Siyah renk dövmelerin ve kırmızı, sarı, yeşil gibi renklerin hâkim olduğu dövmelerin silinmesi daha kolay oluyor. dövme sildirme işleminde başarı elde etmeyi etkileyen en önemli faktörlerden biride, dövmenin derinliği. Zira dövme deri altına ne kadar derine yapılmış ise o kadar dövme sildirme işlemi zorlaşıyor.

Lazer yöntemi ile dövme silinmeye çalışılıyorsa, lazer ışığının etkisi ne kadar derine inerse o kadar etkisi azalıyor ve derinle inmiş dövmenin silinmesi de o kadar zorlaşıyor. Bunun dışında dövmenin yapıldığı bölge de dövmeyi sildirmekte oldukça etkili bir rol oynuyor. Örnek vermek gerekirse, yüz ve boyun bölgesine yapılan dövmeleri silmek daha kolay iken, vücudun diğer bölgelerindeki dövmeleri silmek daha zor olabiliyor. Dövme sildirme yöntemlerinde sadece lazer ile dövme silme yöntemi kullanılmıyor. Bunun yanında zımparalama ve dövmenin olduğu bölgeyi kesip alma gibi yöntemler kullanılabiliyor.

Yapılan dövmenin ebatları ufak ise, o deri kesilip yerine vücudun başka bir bölgesinden alınan deri yama edilebiliyor. Ancak bu yöntem deri renklerinin farkları söz konusu olabiliyor. Bu sebeple büyük bir dövme yerine ufak harf, ufak bir simge gibi dövmeleri sildirme işlemlerinde bu yöntem kullanılması daha uygun olabiliyor.
Zımparalama yöntemi ile dövme sildirme işleminde ise yüz, omuz gibi bölgelerdeki dövmeler üzerinde uygulanabiliyor. Ortalama 1 ila 3 seans arasında zımparalama yapılarak dövme silinebiliyor. Ancak bu dönem içersinde dövmenin silindiği bölgeyi güneş ışınlarından korumak, mikrop kapmasından korumak için özen göstermek gerekiyor. Ayrıca olası kanama risklerine karşı pansumanları aksatmamak gerekiyor.

Dövme çıkartılması için, dövme silinmesi için, seçeceğiniz yöntemin, ileride size daha büyük sorunlar yaratmayacak bir yöntem olmasına ve mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılmasına özen gösterin. Zira dövme sildirme işlemini yapacak kişinin doktor olması, mekânın hastane, poliklinik gibi sağlık kuruluşlarının olması her türlü enfeksiyondan, komplikasyondan korunmak için gereklidir.

Lazer ile dövme sildirme yönteminde, derinin lazer ışınına maruz kalması ile ortalama 20 dakika sonra renk solması olacaktır. Akabinde 3 hafta içinde tamamen dökülmeler gerçekleşecek ve ortalama 2 ay içinde dövme yok olacaktır. Normal şartlarda bir dövmenin Nd-Yag Q- switch lazerle çıkarılması ortalama 2 dakika sürer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?