• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Çocuğunuz Öfkelimi Yada Yorgunmu Olduğu İçin Ağlıyor

Yorgun mu? Bebek uzun zaman uykusuz kaldığında, yabancı misafirler geldiğinde, hiç görmediği bir yerde, görmedi­ği manzaralarla karşılaştığında, ya da fazla oynadığında sinirli ve huysuz olur, bir türlü uyayamaz. Bu yüzden ağlayan bebeği, sakinleştirmek için hoplatıp zıplatmak, yeni oyunlar icat etmek, uzun uzun sözler söylemek, sinirlerini bütün bütün yoracak ve tam tersine etki yapacaktır. Yeni doğmuş bebeklerden […]

Yorgun mu? Bebek uzun zaman uykusuz kaldığında, yabancı misafirler geldiğinde, hiç görmediği bir yerde, görmedi­ği manzaralarla karşılaştığında, ya da fazla oynadığında sinirli ve huysuz olur, bir türlü uyayamaz. Bu yüzden ağlayan bebeği, sakinleştirmek için hoplatıp zıplatmak, yeni oyunlar icat etmek, uzun uzun sözler söylemek, sinirlerini bütün bütün yoracak ve tam tersine etki yapacaktır.

Yeni doğmuş bebeklerden bazılarını uyutmak daima güç olur. Uyanık kaldığı sürenin sonuna
ndoğru çok yorulan bebeğin sinirleri gerildiğinden uykuyu bulana kadar çok güçlük çeker.
Sizin bebeğiniz de karnı doyduktan ve bir süre uyanık kaldiktan sonra ağlamaya başlarsa, yorulmuş olabileceğini düşünün ve yatağına yatırın. Bir çeyrek saat, hatta yarım saat ağlamasına aldırmayın. Kimi bebekler en kolay kendi beşiklerinde uyurlar. En iyi alışkanlık da budur zaten. Bebeklerden kimileri ise, isli arabada, ister beşikte yatsınlar, biraz sallanmak isterler. Fakat tavsiye ederim, çocuğunuzu sık sık kucağınızda sallamayın. Be­beği kucağınızda uyumaya alıştırırsanız, çok geçmeden siz de, o da bu alışkanlığın esiri olursunuz.

Öfkeli bebekler.Bebeklerin çoğu, özellikle ilk çocuk­lar, doğuşlarından birkaç hafta zarfında öfke nöbetleri geçirirler. Bazılarının bütün gün ağladıkları olur. Bu tip çocuklar uzun uzun uyuduktan sonra, uyanır uyanmaz ağlamaya başlarlar. Yani va­kitlerini ya ağlamakla ya da uyumakla geçirirler. Bu ağlamanın nedeni kesinlikle anlaşılamamıştır. Belki sindirim sistemi bir in­tibak devresi geçirdiğinden bebek birtakım sıkıntılar hissetmek­tedir. Ya da sinir sistemi henüz dengesini bulamamıştır:

Aslında bu öfke nöbetlerinin çocuk için hiç bir tehlikesi ol­maz. Zaten nöbetler zamanla geçer. Fakat anne babanın buna tahammül etmesinin ne kadar zor olduğunu kabul etmek gere­kir.
Böyle bir çocuğunuz varsa, onu sakinleştireceğinl umduğum bazı tavsiyelerde bulunabilirim: Doktorunuz da uygun bulursa, yemek aralarında çocuğa yalancı meme verebilirsiniz. Bebeği bü­yük bir havluyla kundaklamak da bir çare olabilir. Ayrıca sinirli bebeklerin küçük bir beşikte daha rahat ettikleri anlaşılmıştır. Bir sepet yada içi battaniyeyle kaplanmış büyükçe bir mukavva kutu bu işi görür. Çocuğunuzun beşikte veya arabada sallanmak gibi hareketlerle rahatlayıp rahatlamadığına dikkat edin. Çocuğu yüzükoyun ve kamı sıcak su torbası üstüne gelecek şekilde ya­tırmak belki biraz rahatlamasına yardım eder. Ya da müzik sesi­nin bir yararı olur. Bu arada kendinizi de ihmal etmeyin, sinir­lerinizin bu duruma tahammül etmesinin ne derece zor olduğu­nu kabul ediyorum. En iyisi bir doktora başvurup, teskin edici bir ilâç isteyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?